Facebook

Adunare generala 2013

Adunarea generala a ACPJG-RO va avea loc cu ocazia expozitiei Expofauna, sambata 16 noiembrie.
Aici se vor face propuneri pentru ordinea de zi, urmand a fi discutate si votate in Adunarea Generala.
Asteptam propuneri constructive pentru imbunatatire regulamente, activitati, etc.

Va multumim!

11 Comments

 • Posted octombrie 15, 2013 at 5:22 pm | Permalink

  Propun pentru jucatorul de Galati, varietatea care zboara si joaca urmatoarele:

  1 – Sa ramana doar prima treapta de barem, 45 minute de zbor efectiv, 10 minute zbor punctabil, 50 puncte obtinute din joc.

  2 – Discrepanta dintre punctajul pentru joc si punctajul pentru zbor mi se pare prea mare, de aceea disparitia nu ar mai trebui punctata, ci doar zborul de mare inaltime. In felul acesta consider ca s-ar stabili un echilibru.

  3 – Iar pentru asezarea simultana a stolului de porumbei in 10 – 15 secunde sa se acorde un bonus de 50 de puncte.

 • POROJAN CLAUDIU
  Posted octombrie 15, 2013 at 8:40 pm | Permalink

  Pentru rasa Jucatori de Galati (varietatea zbor si joc) propun:
  1-punctarea jocului cu un punct, indiferent de lungime, in segmentul mare inaltime – disparitie.
  2-diminuarea punctajului pentru zborul in licarire-disparitie,
  3-jocurile la mare inaltime sa nu fie calculate in cadrul punctajului necesar pentru indeplinirea baremelor.

 • Posted octombrie 16, 2013 at 10:42 am | Permalink

  Fiecare club, asociatie din Europa care se respecta, la sfarsitul fiecarui an, editeaza un anuar.
  Consider ca am ajuns la un nivel la care se impune ca si asociatia noastra sa editeze un astfel de anuar care sa contina: lista cu membrii asociatiei, informatii despre conducere, rezultatele integrale la zborurile din anul respectiv, interviuri cu campionii, regulamentele de zbor, rezultatele obtinute la expozitii, evenimentele de la expozitii, procesul verbal al Adunarii Generale, bilantul contabil, mica publicitate gratuita pentru membrii asociatiei si multe altele.
  Acest anuar va fi inca o dovada de profesionalism si transparenta a A.C.P.J.G.-RO si va ajuta in primul rand membrii care din diferite motive nu au acces la internet (si nu sunt putini). In plus, va fi un fel de arhiva personala a fiecarui membru, cu activitatea intergrala a asociatiei in fiecare an.
  Estimez costurile de editare la maximul 15 lei, suma pe care consider ca si-o poate permite orice membru cotizant pentru a achizitiona acest anuar.

 • Posted octombrie 17, 2013 at 11:23 am | Permalink

  Domnul Torino propune ca la grupele de zbor, fiecare pasare care a participat la concurs si a realizat baremele sa faca parte din clasamentul „pe individual” indiferent de rezultatele stolului din care a facut parte.
  Exemplu: stol de 5 lansat, 3 aterizeaza din diferite motive fara sa realizeze baremele iar cele 2 pasari ramase in aer sa poata participa „la individual” cu conditia sa realizeze baremele aferente concursului.

 • Daniel Tronea
  Posted octombrie 28, 2013 at 11:54 am | Permalink

  Ptr grupa de zbor – alte rase de durata si inaltime, as dori sa se respecte calendarul competitional stabilit la inceputul anului si daca se voteaza amanarea etapelor numai in urma unei sedinte si cu majoritate de voturi, membri care s-au pregatit ptr ziua si data stabilita la inceputul anului competitional sa fie lasati sa zboare in ziua respectiva.(noi trebuie sa promovam rase si bareme cat mai bune- parerea mea)
  O alta problema legata de regulament ar fi, k timpul de asteptare pana la terminarea concursului sa fie de 3 ore si nu pana la lasarea intunericului….si influentarea zborului la coborare ar trebui discutata , e ceva neclar si acolo, dar mai multe sper sa le discutam la Bucuresti.
  Acestea sunt doar parerile mele si sper sa nu deranjeze pe nimeni!

 • Posted noiembrie 5, 2013 at 7:43 am | Permalink

  Propun, pentru a se discuta la adunarea generala, ca la toate grupele, conducerea acestora sa se limiteze decat la doua functii: presedinte si responsabil tehnic. Motivul: prea multe functii si prea putini „oficiali” care muncesc si care isi indeplinesc indatoririle. De asemenea, omologatorul sa fie unul singur pentru toate grupele de zbor si sa fie remunerat.

 • Bogorodita Laurentiu
  Posted noiembrie 5, 2013 at 9:57 am | Permalink

  Legat de propunerile lui Ionut de la comentariul nr. 6 , este clar ca lucrurile asa trebuie sa fie in anul ce va urma .
  Nu este normal sa muncesti ore intregi , sa-ti neglijezi familia , doar de dragul pasiunii si din dorinta ca Asociatia sa fie un exemplu de seriozitate .
  Stiu ca toti vrem sa ne vedem rezultatele publicate in 48 de ore de la terminarea etapei , etc. , dar in spatele acestor clasamente stau ore de munca , de oboseala , mai ales ca omologatorul trebuie sa omologheze rezultatele la echipa la 4 grupe , plus rezultatele la individual la 2 grupe . Ca si cum nu ar fi suficient atat , mai sunt si clasamentele finale tineret , maturi , campionii absoluti si subclasamentele la fiecare rasa .
  Munca titanica !
  Sa iei pozitie cu pozitie , sa calculezi puncte , ore , minute , sa faci aceste lucruri pentru a satisface si multumii pe toata lumea , in schimb tu sa fi neplatit pentru efortul depus .
  Asa ceva nu trebuie sa se mai intample !
  Si inca ceva ce trebuie mentionat :
  – Atat la cluburile de zbor si agrement , cat si la cluburile de voiajori , 80 % din membrii cotizanti fug de munca si de responsabilitati !
  In timp ce 2-3 persoane muncesc , restul colegilor isi plimba iubitele prin parcuri si prin localuri , dorm , se odihnesc si isi fac bani .
  Stiu ce simte Ionut , am trecut si eu prin aceasta situatie in perioada 2001 – 2005 , cand eram presedinte la Clubul Dunarea , club de voiajori afiliat la U.C.P.R. .
  Aveam 80 de membrii , dar munceam doar doi . Eu si cu Sandu Dodoaca , responsabilul tehnic din acea vreme .
  Problemele de organizare faceau ca cel putin 3 ore pe zi sa vorbesc la telefon , plus drumuri pe la institutii , etc..(Cotizatii , inele , corectii de distanta , avize de transport , etc.) . Eu oboseam si imi neglijam familia , in timp ce altii se distrau si culmea obrazniciei ma mai trageau si la raspundere , avand fel si fel de pretentii .
  Asa ceva nu trebuie sa se mai intample !

 • Laurentiu Bogorodita
  Posted noiembrie 7, 2013 at 9:27 am | Permalink

  Mai am cateva cuvinte de spus legat de bilantul financiar din acest an .
  Sunt cheltuieli anuale destul de mari :
  1. Contabila ;
  2. Necesar cupe (44 buc.) , plachete , diplome , etc.;
  3. Administrare cont , banca Transilvania ;
  4. Licenta site ;
  5. Administrator site (Aici Dorian , baiat cu mult bun-simt , a acceptat o suma aproape nesemnificativa).

  Cred ca din anul 2014 , cotizatia trebuie sa fie putin mai mare , pentru a nu mai fi nevoie ca domn Torino sa suporte cheltuieli suplimentare .

 • Chirita Marius Stefan
  Posted noiembrie 12, 2013 at 9:54 pm | Permalink

  Cu respect, va propun modificarea regulamentului de zbor pentru grupa de zbor alte rase de zbor si altitudine deoarece regulamentul actual lasa loc interpretarilor iar noi, membrii clubului suntem oameni si uneori ne lasam prada emotiilor de moment si fie ajungem in contradictie cu arbitrul fie cu alti membrii ce poate nefiind prezenti trag concluzii gresite cu privire la un zbor sau altul… . Cel mai nepotrivit articol ce trebuie modificat complet este articolul 29 din regulamente generale ce face referire la deplasarea porumbeilor in lateral si impartirea timpului total de zbor dupa cum dispar si apar pe diferite paliere(mare prostie). Porumbeii de zbor trebuie sa se manifeste doar pe vertical, concentric deasupra crescatoriei in stol compact si fara deplasari. In cazul unuia sau a mai multor atacuri de soim cand intelegem ca nu pot sta precum marfa pe raftul unui market gata sa fie culesi de soim, le putem acorda un timp de 30 de minute sa revina deasupra crescatoriei dar pe timpul acestei deplasari sa fie notati cu 0 puncte pentru ca e posibil ca ei sa fie lasati pe undeva si apoi odihniti sa revina si sa-si continue zborul si e pacat sa ne mintim singuri ca avem porumbei de zi lumina cand ei de fapt sunt porumbei inconstanti ce nu confirma de la etapa la etapa. Alt articol ce trebuie modificat este articolul 17 tot din regulamente generale ce face referire la folosirea porumbeilor tineri la etapele de maturi. Consider ca putem folosi la etapele de maturi doar porumbei tineri atat timp cat ei indeplinesc baremele de zbor pentru porumbeii maturi. Decat ore multe si de proasta calitate mai bine un zbor placut cu verticalitate! Eu personal as puncta cu 0 palierle de joasa, medie si mare inaltime lasand bonificatii si puncte doar pentru disparitie sau zbor in licarire! Majoritatea divergentelor apar tocmai datorita acestor paliere prin care porumbeii ar trebui sa treaca imediat atat la ora lansarii cat si la coborare! Multumesc prietenului meu Ionut Barboianu pentru sprijinul total si neconditionat ce mi l-a acordat in anul 2013!

 • Bogorodita Laurentiu
  Posted noiembrie 13, 2013 at 4:37 pm | Permalink

  Mai sunt doar 3 zile pana la Adunarea Generala si din acest motiv rog toti membrii cotizanti de la grupa de zbor ,,alte rase de durata si altitudine” sa intre si sa lase comentarii legate de regulamentul de zbor si eventualele modificari ce vor aparea .
  a) Incadrarea la coborare in 3 ore ;
  b) Folosirea puilor (tinerilor) la etapele de maturi , dar obligatoriu sa realizeze baremele de maturi.
  Cred ca este decent sa ne intoarcem la regula de la Roller Club si de la Uniune , cand la zborurile cu porumbei maturi era obligatoriu sa se foloseasca minim un porumbel matur .
  Este logic sa fie asa , pentru a exista totusi o diferenta intre componenta stolurilor de la zborurile de tineret si cele de maturi ;
  c) Referitor la propunerea lui Marius legata de deplasarea stolului in lateral , deci iesirea stolului din conul de zbor , trebuie sa facem ceva . Problema este ca trebuie calculat totul cu calm si pricepere si asta nu doar noi cei 2-3 care am intrat pana acum la comentarii .
  Imi doresc mult mai multe opinii si mult mai multe puncte de vedere .
  Este ciudat ca din 20 de membrii ai grupei de zbor ,,alte rase de durata si altitudine” , sa avem un punc de vedere doar 3 oameni , mai ales ca subiectele respective intereseaza pe toti cei ce participa in competitii .
  Au fost 1-2 situatii in sezonul 2013 cand la 1-2 concurenti porumbeii s-au manifestat ciudat , iesind din conul de zbor , ceea ce nu a fost de bun-augur .
  Noi nu trebuie sa promovam acesti porumbei , mai ales cand este vorba de iesiri din con de domeniul orelor .
  Crescatorii care cresc acest tip de porumbei , este bine sa-i zboare pe regulamentul celor care promoveaza zborul gen maraton . Noi promovam calitatea , altitudinea , zborul pe verticala .
  Sunt lucruri situate la poli opusi .
  Ma bucur ca Marius a fost acela care a deschis acest subiect .
  Este un subiect delicat si trebuie tratat cu multa maturitate !

 • Bogorodita Laurentiu
  Posted noiembrie 13, 2013 at 4:48 pm | Permalink

  Rog pe domnul Ionut Barboianu , responsabilul tehnic al asociatiei , sa ne precizeze si punctul de vedere al domniei sale pe tema acestui subiect ,,iesirii stolului din conul de zbor , pentru o perioada mai mare de 30 de minute .”
  Stiu ca Ionut este foarte ocupat cu organizarea expozitiei , dar il rog sa ne acorde si noua cateva minute .

Post a Comment

Your email is kept private. Required fields are marked *

Poți folosi aceste etichete și atribute HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Abonament

Aboneaza-te gratuit si fii la curent cu noutatile de pe site!

Alatura-te celorlalti: